Malletts Bay Boat Club
Lake Champlain Founded 1936 

Facebook

 

Malletts Bay Boat Club


Race Committee: Haas
Course set: 2CAB
Distance: 5 nm
Average Wind: 7 knots

Class B: PHRF Time-on-time, length = 5 nm Start time: 18:55:00

Place

Skipper

Boat Name

Boat Type

Sail #

Handicap

Finish Time

Elapsed Time

H'capped E.T.

Points

1

Browne/Gardner

Bark Ode

J-29

32096

108

20:02:40

01:07:40

01:09:03

0.75

2

Carr

Phantom

J-80

25321

117

20:04:31

01:09:31

01:09:52

2

3

Cox

Goodwood

Kirby 33

22200

135

20:07:57

01:12:57

01:11:10

3

4

Allen

Leprechaun

J-30

23702

135

20:08:33

01:13:33

01:11:45

4

5

Pratt

Shadowfax

Tartan 10

22552

129

20:09:39

01:14:39

01:13:33

5

6

M.Olsen

Moosetaken Identit

J-80

83254

117

20:08:45

01:13:45

01:14:07

6

7

Sullivan

Clean Sweep

J-30

294

135

20:12:24

01:17:24

01:15:31

7

 
 
Class C: PHRF Time-on-time, length = 5 nm Start time: 18:50:00

Place

Skipper

Boat Name

Boat Type

Sail #

Handicap

Finish Time

Elapsed Time

H'capped E.T.

Points

1

Finch

Toad's Wild Ride

Wavelength 24

58

162

20:01:02

01:11:02

01:06:23

0.75

2

Noone

High Noon

J-24

1048

171

20:05:29

01:15:29

01:09:34

2

3

Signorello

Results

J-24

3300

168

20:07:51

01:17:51

01:12:05

3

4

Putnam

Stampeded Turtle

E-Scow

11

161

20:07:44

01:17:44

01:12:46

5

Drawbaugh

Swish Ca Bob

Capri-25

329

171

20:10:02

01:20:02

01:13:46

4

6

Aswad

Indigo

C&C 32

232

162

20:10:53

01:20:53

01:15:36

5

7

Russell

Slippery

J-24

4008

168

DSQ

6

 

Hooper

C-Jam Blues

J-24

3286

168

DSQ

10

 
 
Class D: PHRF Time-on-time, length = 5 nm Start time: 18:45:00

Place

Skipper

Boat Name

Boat Type

Sail #

Handicap

Finish Time

Elapsed Time

H'capped E.T.

Points

1

Ray

Impulsive

Able Pointin

20512

192

20:02:19

01:17:19

01:09:02

0.75

2

Nimick

Celerity

Pearson 26

10632

213

20:06:00

01:21:00

01:10:08

2

3

Johnson

Swan Song

Pearson 26

1607

213

20:07:25

01:22:25

01:11:21

3

 
 
Class L: Portsmouth, length = 5 nm Start time: 18:35:00

Place

Skipper

Boat Name

Boat Type

Sail #

Handicap

Finish Time

Elapsed Time

H'capped E.T.

Points

1

Ziemer

Zoom

Lightning

14297

90.7

19:49:29

01:14:29

01:22:07

0.75

2

Lange

White Rushin

Lightning

14486

90.7

19:53:20

01:18:20

01:26:22

2

3

Rivolta

Deviant

Flying Dutchman

932

81.2

19:50:41

01:15:41

01:33:12

3

 
 
Class N: PHRF Time-on-time, length = 5 nm Start time: 18:40:00

Place

Skipper

Boat Name

Boat Type

Sail #

Handicap

Finish Time

Elapsed Time

H'capped E.T.

Points

1

Ellis

Espada

Columbia Sabre

85

205

19:59:40

01:19:40

01:09:47

0.75

2

G.Parker

El Rojo

Peterson 37

32669

108

19:48:49

01:08:49

01:10:13

2

3

Adams

Alice B

Tanzer 22

549

248

20:09:34

01:29:34

01:13:49

3

4

Hutchinson

Ninkasi

Pearson 26

1463

214

20:05:41

01:25:41

01:14:05

4

5

Chickanosky

Child's Play

Ranger 30

21423

168

20:03:59

01:23:59

01:17:46

5

6

Newton

Northwind II

Catalina 30

4056

195

20:08:09

01:28:09

01:18:21

6

7

Villamil

Victory

C&C 34

23873

153

20:09:22

01:29:22

01:24:42

7

8

Couture

Ginny Marie

Tanzer 22

356

248

20:28:05

01:48:05

01:29:05

 
 

Unregistered:
Sail # Finish Time

854

19:48:31

929

19:58:38

491

20:13:49

2880

DSQ


Points are only awarded to club members who have pre-registered with the race committee.
Results scored July 24, 1997 23:29.

Send comments to Paul Smith


Any questions or suggestions, contact Webmaster@mbbc-vt.org
Facebook

662 West Lakeshore Drive Colchester, VT         Lat/Long: 44.550061N/73.227274W